Eğitim

AS9100 Uzay ve Havacılık Yönetim Sistemi Eğitimi

As 9100 Belgesi Nedir Havacılık Ve Uzay Sanayi Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası Nedir?

As 9100 Belgesi ; AS 9100 Havacılık ve Uzay Kalite Yönetim Sistemleri, bu sektörde yaygın olarak kabul edilen ve havacılık ve uzay endüstrisi için standartlaşmayı hedefleyen bir kalite yönetim sistemi belgesidir.

İlk uygulamalara Amerika da Otomotiv Mühendisleri Derneği ve Avrupa Birliği nde Avrupa Havacılık ve Uzay Endüstrileri tarafından Ekim 1999’da başlandı. Uluslararası Uzay ve Havacılık Kalite Grubu(IAQG) AS 9100 belgesi için AS 9100 standardını geliştirdi. Bu standart Avrupa ‘da EN 9100; Amerika ‘da AS 9100 ve Uzak Doğuda SJAC 9100 adıyla yayınlanmıştır.

Standart, ISO 9001 ‘in test edilmiş ve onaylanmış temel yapısını esas almış olup, sivil/askeri havacılık ve uzay çalışmalarının gerektirdiği özgün taleplerle tamamlanmıştır. Bu yapı, ISO 9001 kalite yönetim sistemine sahip olan kuruluşların; büyük değişiklikler yapmalarına gerek kalmaksızın, AS 9100 standardını uygulamalarına olanak verir. Tüm önemli , orijinal ekipman üreticileri (OEM) ve tedarikçileri onlarla iş yapmanın bir koşulu olarak AS 9100 sertifikasının belgesinin olmasını istemektedir.

Ayrıca AS 9100, küresel havacılık/uzay üretim zincirinin genelinde tek standart oluşturmak amacına yönelik yoğun bir çabayı da ortaya koyar. Katkı kaynakları şunlardır:

  • Önceki AS 9000 ve TS 157 Standartları,
  • Havacılık/Uzay Endüstrisi yasal talepleri,
  • Devlet satın alma standartları,

Uzay ve havacılık sektöründe ISO 9001 standardının şartlarının üzerine çıkan, bu şartları sektörün gereklerine göre tanımlayan, ilave şartlar içeren bir standart, Amerika’da AS 9100, Avrupa’da EN 9100 uzak doğuda ise SJAC 9100 adı altında yayımlanmıştır.

Bir kuruluşun, uzay ve havacılık sanayi tedarik zincirinde mal veya hizmet üreten bir halka olarak yer alabilmesi  için, AS 9100 sertifikasyonuna sahip olması gereklidir. AS 9100’e göre belgelenen kuruluşlar, onaylı tedarikçi olarak Uluslararası Havacılık Kalite Grubu’nun (IAQG)  OASIS veritabanına kaydedilir.

Bir kalite yönetim sisteminin temel gereksinimleri yanı sıra, AS 9100 standardının ana konuları şu şekilde özetlenebilir :

  • Konfigürasyon yönetimi sistemi: Ürünlerin, kullanım ömürleri boyunca, fonksiyon ve yapım aşamalarının izlenmesi
  • Kullanılan hammadde ve prosedürler, araçlar, personelin niteliklerine ilişkin izlenebilirlik
  • Müşteriler ve yetkililerin gereklerine uyumlu hale getirilmesi için emniyet ve fonksiyon tanımı
  • Risk analizi ve değerlendirmesi

Biz, profesyonel ekibi ile gelişim sağlayan bir kurumuz

Eğitim ve Danışmanlık Hizmetlerimiz için LUPAR GROUP ile hemen bugün irtibat kurun.

İletişime Geçin