Eğitim

Hijyen ve Sanitasyon Eğitimi

Eğitimin Amacı:
Gıda Zincirinde yer alan kuruluşların HACCP Sistemine yönelik etkin bir hijyen, sanitasyon programı uygulayabilmeleri için gıdaların üretiminde, teknolojik işlem uygulamalarında, depolanmaları sırasında genel hijyen konusunda bilinçlenmenin sağlanması.

Eğitimin İçeriği:
•Temel Kavramlar
•Hijyen ve Sanitasyonda Önemli Faktörler
•Kuruluş Binası ve Ekipman Hijyeni
•Hammadde
•Su ve Hava
•Depolama ve Taşıma
•Paketleme
•Atık Materyal
•Sanitasyon Eğitimi
•Temizlik ve Dezenfeksiyon
•Haşere Kontrol
•Personel Hijyeni

Katılımcı Profili:
Kuruluşlarda HACCP şartlarınca gıda güvenlik sistemi hijyen ve sanitasyon programını oluşturmakla (özellikle HACCP ekibi üyeleri) görevli tüm çalışanlar ve gıda maddeleri ile temas halinde olan personeller.

Sınav: Eğitim Sonunda Sınav yapılabilmektedir.
Eğitmen: Uluslar Arası Baş Denetçi ve Eğitim Uzmanlarımız tarafından verilir. Eğitim Öncesi Duyurulur.
Eğitim Tarihi: Eğitim Öncesi Duyurulur.
Eğitim Süresi: 1 gün.

Gost R Belgesi sertifikası, ürünlerin Rusya Devleti tarafından akkredite edilmiş laboratuarlarda test edilerek ve test protokolüne istinaden devlet tarafından akkredite edilmiş sertifika merkezleri tarafından verilmektedir.

Eğer ürün ve hizmetlerin GOST R belgesi uygunluk belgelendirilmesinden hariç Yangın ve Hijyen belgelendirilmesi zorunlu ise, Rusya MÇS Bakanlığı 08 Temmuz 2002y. No:320 “Yangın belgelendirilmesi için zorunlu olan ürünler” ve Rusya Devleti Hijyen standartları 15 Ağustos 2002y. No:325 “Hijyen belgelendirilmesi için zorunlu olan ürünler” kanunlarına istinaden önce Hijyen ve Yangın belgeleri alındıktan sonra GOSTkalite belgesi verilmektedir.

GOST R Belgesi  tasarısı, müşterek olarak Gosstandart ve Rus Gümrükleri tarafından denetlenir. Uygunluk Sertifikası, ürünlerin güvenlik standartlarını yerine getirdiğini doğrulayan yazılı bir onaydır ve Gümrükten mal çekme giriş noktasında gerektiği gibi, ürünü Rus piyasasına sokmak için bir önkoşuldur. 1 Ocak 1998’den bu yana anayasa, Rusya’ya ihraç edilecek Belgelendirme almaları Zorunlu tüm ürünlerin, Uygunluk İşareti’ni taşımasını şart koşmuştur.

HİJYEN SERTİFİKASI

GSEN Hijyen Sertifikası Rusya’da “Tüketici Haklarını Koruma Yasası” çerçevesinde toplum sağlığını etkileyen ürünler için ve kalite sertifikasına esas olarak istenir. İnsanların, çocukların yediği gıdalar, giydiği elbiseler, tene sürülen kozmetik ürünler, gıda ambalaj ve üretim ekipmanlarının materyalleri, mobilyaların ve metallerin kimyasal bileşikleri hijyen Sertifikası alınmasını gerektirmekte, bu da GOST-R belgesine esas teşkil etmektedir.

GSEN Hijyen Sertifikası gerektiren başlıca alanlar :

1. İnsan vücudu ile temas eden tüm yiyecek ve içecekler,

2. Soluma ya da deri yoluyla alınan koku, parfüm vb. kozmetik ürünler,

3. İnsan vücudu ile temas eden giyim eşyaları, çarşaf ve havlu vb. diğer bazı ev tekstili ürünleri

4. Gıda üretiminde kullanılan makine ve ekipmanlar

5. Gıda ambalajında kullanılan malzemeler

6. Mobilyalarda kullanılan sunta,MDF gibi suni ahşap malzemeler

7. Oyuncaklar ve tüm çocuk gereçleri

8. Ev kimyasalları

9. Boya ve diğer insan kullanımına yönelik diğer kimyasal ürünler

10. Endüstriyel Makineler ( Gürültü ve vibrasyon açısından )

11. Yayım yapan ya da Elektromanyetik alan yaratan bazı ürünler

Hijyen Sertifikası, Rusya gümrüklerinde ve iç piyasada söz konusu ürünlerin satıldığı depo, mağaza ya da marketlerde devlet yetkilileri ya da tüketiciler tarafından sıkça sorgulanmaktadır.

Ürünlerinize Hijyen Belgesi alınıp alınmaması gerektiğine dair güncel mevzuatı öğrenmek için bizimle iletişim kurunuz.

Hijyen Sertifikasyonu Çeşitleri

Hijyen Sertifikaları başlıca; Ürünlere, hizmet şekline veya uygulanan proseslerin teknik şartlarına göre verilebilmektedir.

Bunlardan özellikle ürünlere verilen Hijyen Belgeleri Rusya’ya ihracat yapan/yaptıran Rusya dışındaki üreticileri ilgilendirmektedir. Ürünlerden alınan numuneler ilgili dokümantasyona göre çeşitli testlere tabi tutularak Rusya’da kabul edilen normlara uygun olup olmadığı araştırılır.

Biz, profesyonel ekibi ile gelişim sağlayan bir kurumuz

Eğitim ve Danışmanlık Hizmetlerimiz için LUPAR GROUP ile hemen bugün irtibat kurun.

İletişime Geçin